Resultat Frösön 25 November 2012

loading...

Finalresultat:

Best In Show

Domare: Martin Johansson

1. NORD VV-11 PL CH SE U(u)CH SE V-07 SE V-08 SE V-09 Wongan Romanza At Barecho, Engelsk Springer Spaniel, Äg. Helene och David Björkman, Årsunda

2. SE U(u)CH Dewmist Lion Sleeps Tonight, Golden Retriever, Äg. Lotta Fornås, Själevad

3. NO UCH SE U(u)CH Paisley's Dancing In The Night, Cocker Spaniel, Äg. Jane Jarefors, Hackås

4. Hammalgårdens Back To The Future, Welsh Springer Spaniel, Äg. Gudrun Jonsson, Sundsbruk

 

BIS Valp I
1. Don's The Purple Rose of Cairo, Welsh Springer Spaniel, Äg. Mari Sjöstedt Lundborg, Lövånger

2. Actualis Blue Storm, Flatcoated Retriever, Äg. Ingrid Andrén, Leksand
3. Paisley's Design For Me, Cocker Spaniel, Äg. Jane Jarefors, Hackås
4. Caci's Check It Out, Amerikansk Cocker Spaniel, Äg. Kristina Tullnérs, Rätan

 

BIS Valp II
1. Searoad's Pretty Playmate, Engelsk Springer Spaniel, Äg. Anne-Lie Danielsson, Matfors
2. Glittertrind A Miracle Comes True, Labrador Retriever, Äg. Ulrika Samuelsson Briving, Karlstad
3. Seamountain's Xclusive Xander, Golden Retriever, Äg. Wivianne Asplund, Sundsvall
4. Umaniora's Holly, Welsh Springer Spaniel, Äg. Camilla Engblom, Stöde


BIS Veteran
1. NORD VV-11 PL CH SE U(u)CH SE V-07 SE V-08 SE V-09 Wongan Romanza At Barecho, Engelsk Springer Spaniel, Äg. Helene och David Björkman, Årsunda

2. SE U(u)CH Gunways Midsummer Nights Titania, Flatcoated Retriever, Äg. Betty Grut, Frösön

3. NO UCH SE U(u)CH Paisley's Dancing In The Night, Cocker Spaniel, Äg. Jane Jarefors, Hackås
4. NO UCH SE U(u)CH Hammalgårdens Moonlight Shadow, Welsh Springer Spaniel, Äg. Jeanette Åhlén, Sundsvall

 

BIS Jaktmeriterad
1. Flatterhaft Fifty-Fyra, Flatcoated Retriever, Äg. Anneli Karlsson, Olsfors
2. SE VCH Tjotte's First Class Ticket, Labrador Retriever, Äg. Ulrika Samuelsson, Karlstad
3. SE VCH Accounts Indian Summer, Engelsk Springer Spaniel, Äg. Eva Viklund, Adelsö

 

BIS Uppfödargrupp
1. Kennel Red Mountain's, Uppf. Maritha Forss och Lotta Luciani, Tandsbyn


BIS Avelsgrupp
1. SE UCH SE VCH Lustans Slight Dizzel, Flatcoated Retriever, Äg. Karin och Thomas Holmgren, Söråker

 

Flatcoated retriever

Domare: Marie Carlsson (Hanar + BIR/BIM) Kerstin Henriksson (Tikar)

BIR + CERT: SE VCH Engsboda Blue Moon, Äg. Lars Andersson, Tullinge
R-Cert: Flatterhaft Hämdens Pris, Äg. Elisabeth Andersson, Olsfors
BIM + CERT: Gunways Midsummer Nights Titania = CHAMPIONAT, Äg. Betty Grut, Frösön
R-Cert: Red Mountain's Give Me Five, Äg. Morgan och Lena-Karin Bohlin, Ljusdahl

 

Golden Retriever
Domare:Hans Rosenberg
BIR: SE U(u)CH Dewmist Lion's Sleeps Tonight, Äg. Lotta Fornås, Själevad
CERT: Cremecastle Victory Tilly, Äg. Jenny Persson, Hara = CHAMPIONAT
R-Cert: Guldåkra's Iron Maiden, Äg. Ann-Charlott Andersson, Årsunda
BIM: SE U(u)CH Dewmist Lady Of The Lake, Äg. Bengt Danielsson, Alnö
CERT: Kakis Mandasia, Äg. Lotta Fornås, Själevad
R-Cert: Guldåkra's Karolina Kurkova, Äg. Ann-Charlott Andersson, Årsunda

 

Labrador Retriever
Domare: Martin Johansson

BIR: - Inte utdelat -
CERT: - Inte utdelat -
R-Cert: - Inte utdelat -
BIM: - Inte utdelat -
CERT: - Inte utdelat -
R-Cert: - Inte utdelat –

 

Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Domare: Martin Johansson

BIR: - Inte utdelat -
CERT: - Inte utdelat -
R-Cert: - Inte utdelat -
BIM: - Inte utdelat -
CERT: - Inte utdelat -
R-Cert: - Inte utdelat –

 

Amerikansk Cocker Spaniel
Domare: Patric Ragnarsson
BIR: C.I.B FI UCH NL CH SE U(u)CH Rotojet's Royal Spitfire, Äg. Karin Linde Klerholm, Värmdö

 

Clumber Spaniel
Domare: Martin Johansson
BIR: SE U(u)CH Merrows Colosseum, Äg. Marie Löfqvist, Sveg

 

Cocker Spaniel
Domare: Patric Ragnarsson
BIR: NO UCH SE U(u)CH Paisley's Dancing In The Night, Äg. Jane Jarefors, Hackås
CERT: Blue Cheyenne's Look At Ophelia, Äg. Marita Hydling, Uppsala = CHAMPIONAT
R-Cert: Tans & Tins Coral Charm, Äg. Anna Forsmark, Hörnefors

BIM: SE U(u)CH Fonessa Finlorian, Äg. Ulla-Stina Eriksson, Bjurholm
CERT: Flashdance Got The Look, Äg. Britt-Eva Lövgren, Kåge

 

Engelsk Springer Spaniel
Domare: Christina Daniels
BIR: NORD VV-11 PL CH SE U(u)CH SE V-07 SE V-08 SE V-09 Wongan Romanza At Barecho, Äg. Helene och David Björkman, Årsunda
CERT: SE VCH Searoad's Turnaround, Äg. Anne-Lie Danielsson, Matfors = CHAMPIONAT

R-Cert: Barecho Glint Of Gold, Äg. Helene och David Björkman, Årsunda
BIM + CERT: Peasblossom Jester, Äg. Helene och David Björkman, Årsunda
R-Cert: Peasblossom Knock Out, Äg. Emelie Ingelsson och Helene Björkman, Ankarsvik

 

Field Spaniel
Domare: Martin Johansson
BIR + CERT: Skogsglädjens Lord Of Happiness, Äg. Charlotte Bostedt, Ånge

 

Welsh Springer Spaniel

Domare: Christina Daniels
BIR + CERT: Hammalgårdens Back To The Future, Äg. Gudrun Jonsson, Sundsbruk
R-Cert: Ta Wei's Buddy Holly, Äg. Irma Johansson, Pixbo
BIM + CERT: Umaniora's Mazarin, Äg. Siv Konradsson, Umeå

 

Best In Show

NORD VV-11 PL CH SE U(u)CH
SE V-07 SE V-08 SE V-09

Wongan Romanza At Barecho

Ägare Helene och David Björkman, Årsunda

 

Samtliga foton är tagna av Henrik Åhlund