Grattis

Waterstreams Second Strike
SKK Svenstavik Internationell 20170806
Domare: Sara Nordin

3 Bhkl, Cert

Ägare: Eva Kristoffersson, Gällö
Uppfödare Jenny Eliasson, Hallen
Waterstreams Second Time Around
SKK Svenstavik Internationella 20170806
Domare: Sara Nordin

BIR, Cert, Cacib

Ägare: Ulrika Staaf, Häljesund
Uppfödare: Jenny Eliasson, Hallen
SE U(u)CH NO UCH SE VCH RLD N Waterstreams I Ted Bundy

SKK Svenstavik Internationell 20170806
Domare: Sara Nordin

BIM, Cacib

Uppfödare och Ägare: Jenny Eliasson, Hallen

Waterstreams Second Strike

Trøndelags Spanielklubb 20170701
BIR, Cert

Uppfödare Jenny Eliasson, Hallen
Ägare Eva Kristoffersson, Gällö

Waterstreams I Myra Hindley

Trondheim 20170702
2 btkl, Cert


Ägare Emma Pesch Andersson, Gällö
Uppfödare Jenny Eliasson, Hallen
 

Waterstreams I Myra Hindley

Cert, Cacib och BIM
Ålesund 20170514

Ägare Emma Pesch Andersson, Gällö
Uppfödare Jenny Eliasson, Hallen
 


SE U(U)CH NO UCH SE VCH RLD N  Waterstreams I Ted Bundy

Godkänt doftprov eukalyptus i Nose work. 
Äg. Jenny Eliasson, Hallen
 

1 Ökl & SE VCH!!
SE U(U)CH NO UCH SE VCH RLD N Waterstreams I Ted Bundy
Äg. Jenny Eliasson, Hallen

CERT & NORSKT CHAMPIONAT
Elverum 13 augusti 2016
SE U(U)CH NO UCH RLD N Waterstreams I Ted Bundy
Äg. Jenny Eliasson, Hallen

2 x 1 Ökl viltspår
SE U(U)CH NO UCH RLD N Waterstreams I Ted Bundy
Äg. Jenny Eliasson, Hallen


2 x 1 Ökl viltspår
Waterstreams I Myra Hindley
Äg. Emma Pesch Andersson, Gällö

BIM, CERT, CACIB & CHAMPIONAT!
JHKK Internationella 7 augusti 2016
SE U(U)CH RLD N Waterstreams I Ted Bundy
Äg. Jenny Eliasson, Hallen

CERT
JHKK Internationella 7 Augusti 2016
Waterstreams I Myra Hindley
Äg. Emma Pesch Andersson, Gällö

RESERV-CERT
JHKK Internationella 7 Augusti 2016
Waterstreams Second Time Around
Äg. Ulrika Staaf, Mattmar

BIM, CERT & CACIB
Gällivare Internationella 2 Juli 2016
Eastfarm's Viva Waterstream
Äg. Jenny Eliasson, Hallen

RESERV-CERT & RESERV-CACIB
Gällivare Internationella 2 Juli 2016
RLD N Waterstreams I Ted Bundy
Äg. Jenny Eliasson, Hallen

RESERV-CACIB
Gällivare Internationella 2 Juli 2016
Waterstreams I Myra Hindley
Äg. Emma Pesch Andersson, Gällö

CERT
Norrköpings Internationella Juni 2016
RLD N Waterstreams I Ted Bundy
Äg. Jenny Eliasson, Hallen

CERT
SSRK J/H 22 Maj 2016
RLD N Waterstream I Ted Bundy
Äg. Jenny Eliasson, Hallen

RESERV-CERT
SSRK J/H 22 Maj 2016
Waterstreams I Myra Hindley
Äg. Emma Pesch Andersson, Gällö

2 - BHKL + CERT
Frösön 20 maj 2012
Red Mountain's Gold in Bormio, Pepzi
Äg. Lotta Landen, Hara

1:a pris x 2
Labradortiken Tara 3 år tog tillsammans med matte Viveka LIllieros, två 1:a pris i Ökl under jaktprovet i Bispgården 26 - 27/5.

Certifierad Terapihund

Nisse 2,5 år har tillsammans med matte
Sylvia Eckerdal certifierat sig som terapihund
efter ett års utbildning.

BIM Valpklass II
Wången 2010-11-21
Domare: Renée Rault

Ta Wei's Iacta Alea Est
e. Don's Tetigisti Acu
u. Ta Wei's Irkká
f. 2010-04-24
Ägare och Uppfödare:
Tabitha Weiborn, Kluk 460, 835 93 Alsen

 

BIR Valpklass II, BIS-4 Valpklass II
Wången 2010-11-21
Domare: Renée Rault

 

Ta Wei's Muscotsnitt
e. SE U(U)CH Clussexx Pay Per View For Dons
u. Ta Wei's Coccinea
f. 2010-02-23
Uppfödare: Tabitha Weiborn, Kluk 460, 835 93 Alsen
Ägare: Monica Svensson, Marieby

BIM Valpklass II
Wången 2010-11-20
Domare: Kirsi Nieminen


Keep To The Code Des Vauriennes
f. 2010-03-23
Uppfödare: Lidewij Harmsen, Holland
Ägare: Tabitha och Felicia Weiborn, Kluk 460, 835 93 Alsen

Cert 2-Bästa tik
Wången 2010-11-21
Domare: Susie Svoldgaard

4-Bästa tik
Wången 2010-11-20
Domare: Jens Martin Hansen

Ta Wei's Edith Head
e. Eventides Groovy Gordon
u. Pia
Uppfödare: Tabitha Weiborn, Kluk 460, 835 93 Alsen
Ägare: Maria Edholm, Strömsund

CERT, BIR, BIS-4
Wången 2010-11-20,
Domare: Jens Martin Hansen

2-Bästa tik
Wången 2010-11-21,
Domare: Susie Svoldgaard

Ta Wei's Irkká
e. Hammalgårdens Travelling The Future
u. SE U(U)CH Ta Wei's Ishagel
f. 2008-01-27
Ägare och Uppfödare: Tabitha Weiborn, Kluk 460, 835 93 Alsen

 

Vi är stolta över att äga Sveriges första
Welsh Springer Spaniel hane med Godkänt Grundprov!

SE U(u)CH Ta Wei's Tjuormas
Född 2008-01-27
e: Hammalgårdens Travelling The Future
u: SE U(u)CH Ta Wei's Ishagel
Uppfödare & ägare: Tabitha Weiborn, Kluk 460, 835 93 Alsen

SE U(u)CH Ta Wei's Tjuormas
Född 2008-01-27
e: Hammalgårdens Travelling The Future
u: SE U(u)CH Ta Wei's Ishagel
Uppfödare & ägare: Tabitha Weiborn, Kluk 460, 835 93 Alsen

SVENSK LYDNADSCHAMPION
1:a pris Lydnadsklass Elit + delad klassvinst (Vilhelmina 101010)
1:a pris Lydnadsklass Elit + klassvinst (Föllinge/Krokom 101009)
1:a pris Lydnadsklass Elit + klassvinst (Åsele 101003)
1:a pris Lydnadsklass Elit, 2:a placering (Strömsund 100918)

 

 

SLCH LP Lanjelins Mercurius S25241/2006
Ägare & Uppfödare: Åsa Johansson & Patrik Granlöf i Hammerdal

Cert
23/5 -10 Travet
Domare: Inge E-son Thoor

Cert, R-cacib
5/9 -10 Högbo
Domare: Marit Sunde

 

Crow's Gusten S26095/2006
Ägare och uppfödare: Anna Sundberg, Östersund

1:a NKL Retrieverprov
+ Andra bästa hund i NKL
2010-08-28, Norge
Domare: Jan Ericsson

Dimanz Dust of Diamond "Sudden" S31151/2008,
Ägare: Gunilla Eriksson, Brunflo

 

1:a EKL Retrieverprov
+ Provbäst
2010-08-29, Norge
Domare: Jan Ericsson

Feedbacks Saint Bridget "Alice" S20603/2003,
Ägare: Anders Eriksson, Ångsta

 

2:a NKL Retrieverprov
+ Andra bästa hund i NKL

2010-08-29, Norge
Domare: Ole Johan Andersen

Pumpans Winter Luxury "Smulan" S35858/2007,
Ägare: Christina Eriksson, Brunflo

 

2:a NKL Retrieverprov
2010-08-29, Norge
Domare: Ole Johan Andersen

Queen Samba Secret Mist "Märta" S35083/2008,
Ägare: Pia Stålberg, Brunflo

 

BIM + Cert
Travet 23/5 2010,
Domare: Brigitte Bolze

Don's Tetigisti Acu "Trix" S47289/2006,
Ägare: Janie Arkander, Krokom
Handler: Margitha Nordquist

BIM + Cert
Travet 23/5 2010,
Domare: Jan-Erik Ek

Cremecastle Victory Tilly S35515/2007,
Ägare: Jenny Persson, Hara


Har din hund fått ett pris/placering som du vill ska synas? Hör av dig så skriver vi in det här.

Kontakt:
Nathalie Eriksson
webansv@ssrk-jh.se